warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

 

Napoleon Ludwig de Talleyrand-Pèrigord Przyszły książę żagański, Napoleon Ludwik urodził się w Paryżu 12 marca 1811 roku. Jego rodzicami chrzestnymi była para cesarska Napoleon Bonaparte i jego druga żona Maria Luiza z Habsburgów. Książę Maurycy de Talleyrand w 1818 roku powierzył wychowanie pierwszego syna księżnej Doroty swemu sekretarzowi Amédée Thierry (1797-1873). Wraz z bratem Aleksandrem mieszkali w Paryżu w dzielnicy Łacińskiej. Uczęszczali do  Liceum im. Henryka IV, była to najlepsza publiczna szkoła średnia w Paryżu. W 1828 roku udał się w podróż do Włoch. Następnie wrócił do Paryża, gdyż minister Talleyrand zainicjował małżeństwo z księżną Anną Luizą Alix duc Montmorency. Ślub odbył się 26 lutego 1829 roku. Książę Napoleon otrzymał od dziadka stryjecznego posiadłość Valençay z zamkiem i tytuł książęcy Valency. Otrzymał również stanowiska m.in. jako attaché w departamencie spraw zagranicznych. Napoleon również piastował dwukrotnie stanowisko Burmistrza miasta Valençay.

Z małżeństwa z Alix urodziło się pięcioro dzieci,  dwoje z nich umarło w dzieciństwie – Joanna i Charlotta Dorota. Pierwsza z dzieci urodziła się  Karolina Walentyna w 1830 roku, ożeniona z Karolem wicehrabią d’Etchegoyen zmarła w 1913 roku. Drugi był przyszły książę de Talleyrand i książę żagański Karol Wilhelm Fryderyk Bonson (znany jako Bonson I książę żagański) urodzony  w Paryżu 7 maja 1832 roku. Drugi syn był to Wojciech urodzony w 1837 roku, przyszły książę Montmorency.

W maju 1836 roku książę Napoleon udał się w kolejną podróż tym razem do krajów niemieckich  z księciem Orleanu, wówczas odwiedził w Berlinie członków pruskiej rodziny królewskiej, w tym następcę tronu Fryderyka Wilhelma IV. Przy obecności Aleksandra von Humboltona zwiedził berlińskie muzea i odwiedził królewskiego rzeźbiarza Christiana Daniela Raucha. W czerwcu odwiedził
w Wiedniu swoją ciotkę księżną żagańską Wilhelminę Katarzynę.

W 1840 roku wraz z matką księżną Dorotą de Talleyrand-Pèrigord udał się w podróż na Śląsk. Celem podróży była sprawa księstwa żagańskiego. Po długotrwałych negocjacjach z siostrzeńcem księstwo żagańskie zostało przekazane za pośrednictwem sprzedaży. Ostatecznie sprawa została uregulowana w 1844 roku. Dnia 20 kwietnia 1844 roku odbyły się uroczystości przekazania Lenna Tronowego Księstwa Żagańskiego przez ówczesnego Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma IV w pałacu Sanssousi dla księżnej Doroty. Dodatkowo w dokumencie zawarto gwarancję dziedziczenia księstwa żagańskiego i tytułu przez najstarszego syna Napoleona Ludwika.

W 1858 roku umiera żona księcia żagańskiego Alix, która przekazała swój tytuł dla swojego nieślubnego syna Wojciech. 

Po długich namowach księżnej Doroty, szwagierka córki Pauliny, Rachel Elżbieta de Castellane (wdowa po Maksymilianie
von Hatzfeldt-Trachenberg) zgadza się na ponowne zawarcie związku z owdowiałym księciem Napoleonem Ludwikiem. W dniu
26 marca 1861 roku przyszli małżonkowie podpisują intercyzę.  Kilka dni później, 3  kwietnia 1861 roku w Paryżu zawiera małżeństwo z Napoleonem. Z tego małżeństwa kilka dni po śmierci księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand-Pèrigord na zamku Valençay przyszła na świat jedyna z tego małżeństwa córka, Dorota hrabina de Talleyrand-Pèrigord „Dolly” zm. 1948 roku. Przyszła księżna Fürstenberga która w przyszłości zakłada w Berlinie znany salon towarzyszki działający do 1896 roku, po jego śmierci wychodzi za mąż, za Jean de Castellane (za syna, brata ciotecznego).

Książę Napoleon z rodziną dzieli swoje życie między Valençay, Berlinem a Żaganiem. W stolicy księstwa żagańskiego wspierał lokalne inicjatywy, które zapoczątkowała matka, Dorota. Jak też wspierał władzę miasta. Podejmował działania upiększające park książęcy, który zaliczał się wówczas do jednych z najlepszych w Niemczech porównywany był z parkiem Sanssousi. Książę żagański 
9 marca 1895 roku  stracił drugą żonę, która zmarła w Berlinie w wyniku powikłań grypy. Uroczystości żałobne odbyły się w kościele katolickim pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Berlinie. 12 marca w Żaganiu odbyły się uroczystości pogrzebowe. Ostatecznie księżna Paulina została pochowana w kaplicy grobowej na cmentarzu katolickim „na górce”, obiekt istnieje do dnia dzisiejszego.
Dnia 21 marca 1898 roku, o godzinie 5.00 w swoim apartamencie umiera książę żagański Napoleon Ludwik. Dzień wcześniej książę był obecny na spektaklu w oprze, skąd o 22.30 powrócił do apartamentu.

Sarkofag księcia żagańskiego Napoleona Ludwika

24 marca odprawiono uroczystości żałobne w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej, następnie trumnę z ciałem Napoleona przywieziono koleją żelazną do Żagania. Pogrzeb księcia odbył się 25 marca, został pochowany został w kaplicy bocznej w Mauzoleum Książąt Żagańskich – kościół pw. Św. Krzyża.

loading
×

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress