O nas…
Stowarzyszenie powstało w 2007 roku pod nazwą „Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości. Od początku Członkowie aktywnie angażowali się w działalność społeczną i kulturalną Żagania oraz południowej części województwa Lubuskiego. Od 2008 roku współorganizowali imprezy plenerowe z instytucjami kulturalnymi i samorządowymi oraz z lokalnymi parafiami. Członkowie corocznie wspierają organizację festynu pn. „Parafialne Spotkania z Muzami przy kościele św. Krzyża” w parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa w Żaganiu, na rzecz Mauzoleum Książąt Żagańskich.
W 2009 roku inicjatywą członków stowarzyszenia było napisanie wniosku o wpisanie zespołu poklasztornego opactwa kanoników Regularnych św. Augustyna na listę Pomników Historii RP. Wpis uzyskano w dniu 28 lutego 2011 roku.
Stowarzyszenie w 2010 roku pozyskało dotację w ramach programów FIO na propagowanie sztuki sakralnej na obszarze trzech powiatów województwa Lubuskiego, partnerami projektu był m.in. Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dotychczas dzięki działalności członków stowarzyszenia przy współpracy z administratorami zabytków sztuki sakralnej w latach 2008-2016 pozyskano na remont zabytków na kwotę ok. 1500000,00 zł.
Dodatkowo podejmowano indywidualne działania, które miały na celu promocję Mauzoleum Książąt Żagańskich w mediach regionalny (TVP Gorzów, Radio Zachód, Gazeta Lubuska, Gazeta Lokalna i Gazeta Regionalna) Od 2015 roku Stowarzyszenie współpracuje z programem pn. Flesz Historii emitowany na kanale TVP HISTORIA.
21 lutego 2017 roku na Walnym Zgromadzeniu podjęto decyzję o zmianie nazwy organizacji i poszerzenie działalności. Decyzją członków Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie zmieniło nazwę, na Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Książąt Żagańskich i Kurlandzkich.
Zarząd Stowarzyszenia
Prezes Zarządu – Adam Marcin RACIBORSKI
telefon, +48 783-695-270 (PL)
e-mail: adamraciborski@interia.pl