warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Dzisiaj Kościół Katolicki ma święto związane z ogłoszeniem dogmatu Niepokalanym Poczęciu Maryi. Jego kult utworzył się za sprawą zakonnicy Katarzyny Labouré w 1830 roku. Arcybiskup paryski paryskim Louisa H. de Quelen podjął trud o uznanie cudu w stolicy Apostolskiej. Księżna Dorota po przyjeździe z Londynu w 1834 roku zainteresowała się wydarzeniem za przyczyną arcybiskupa paryskiego.

Warto przypomnieć arcybiskup paryski Louisa H. de Quelen, był jeden z wielu osób z kręgów znajomych księżnej żagańskiej, był on osobistym spowiednikiem Doroty. Arcybiskup Quelen miał duży wpływ na wychowanie w wierze córki księżnej żagańskiej, Pauliny. W 1838 roku przed śmiercią ministra spraw zagranicznych Maurycego Karola de Talleyrand-Pèrigord, arcybiskup paryski poprosił o wsparcie Paulina, aby ona mogła przekonać starego ministra do podpisania dokumentów powrotu do kościoła katolickiego (wcześniej był biskupem diecezjalnym Autun). Arcybiskup Quelen zobowiązał się ufundować figurę Matki Boskiej. Na łożu śmierci Talleyrand przyjmuje ostatnie sakramenty i oddaje swoją duszę Miłosierdziu Bożemu. Umiera 17 maja 1838 roku. Biskup dotrzymuje obietnicy. Za aprobatą Rzymu funduję figurę Matki Bożej wzorując się na Cudownym Medaliku Katarzyny Labouré, figura zostaje wzniesiona w Sanktuarium Matki Bożej Wyzwolenia w Normandii. W 1840 roku Dorota odwiedzając swoje dobra w Otyniu, wstąpiła do kaplicy pojezuickiej na zamku, w skupieniu modlitwy odczepiła z naszyjnika cudowny medalik który otrzymała od paryskiego acybiskupa. Prawdopodobnie było to pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku z kultem wizerunku Cudownego Medalika.

Księżna Dorota przywozi z Paryża relikwie św. Doroty, podarowany przez paryskiego arcybiskupa Louisa H. de Quelen i umieszczona w rezydencji książęcej. Dorota, żagańska dobrodziejka wraz z córką Pauliną i wnuczką Marią Dorotą de Castellane w 1854 roku na zaproszenie Papieża Piusa IX uczestniczyły w ogłaszaniu Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi przez stolicę apostolską. Z tego wydarzenia księżna przywiozła do kaplicy pałacowej dwa podarunki od papieża: lichtarze oraz kopię obrazu Niepokalane Poczęcie. (obecnie nie zachowały się). W marcu 1861 roku, księżna Dorota przywozi do Żagania dar od papieża Piusa IX relikwie Św. Krzyża dla Kaplicy Szpitalnej.

 

Papież Pius IX (1792-1878)

Widok na Szpital św. Doroty w XIX w.

 

Grafika przedstawiająca audiencję ks. Doroty w Watykanie u papieża Piusa IX.

Neogotycka kaplica pałacowa w XIX w.

loading
×

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress